Amüotroofiline lateraalskleroos (Ice bucket challenge)

Amüotroofiline lateraskleroos (ALS) on lihaste kõhetumist põhjustav närvihaigus. Lisaks võib liigutusi kontrollivate ajuosade lihaskahjustuste tõttu tekkida jäikus.

Mida see haigus endast kujutab:

Tegemist on haigusega, mis haarab seljaaju ning piklikaju närvirakke, kahjustades oluliselt tahtlike liigutuste sooritamist – see on pidevalt süvenev haigus, millele kahjuks otsest ravi ei ole veel leitud. Tavaliselt avaldub see 50ndates ning enam meestel kui naistel.

Põhjused:

Täpne tekkepõhjus on seni veel teadmata, kuid umbes 5-10% juhtudest võib leida pärilikku seost ehk siis haigestumist lähisugulastel.

Mida see haigus endas aga hõlmab – ALS-i korral on tegemist selja- ja piklikaju motoorsete ehk liigutusi koordineerivate närvirakkude taandarengu või hävimisega. Ühesõnaga kahjustub nende närvikiudude trakt, mis toovad informatsiooni liigutuste kohta meie kesknärvisüsteemist. Tulemuseks on lihaste kõhetumine , mistõttu tahtlike liigutuste sooritamine muutub raskeks.

Sümptomid:motorsport-thierry-neuville-v-69685681

Haigusilmingud on erinevad ja olenevad sellest, milline närvisüsteemi piirkondadest on enim haaratud.

Enamasti algab haigus aga käte ja jalgade nõrkusega, kõne muutuste ning neelamisraskusega. Võib esineda ka kaalulangust, lihaskrampe ning tõmblusi. Väga iseloomulik on silmaga nähtavad kokkutõmbed.

Diagnoos:

Arstidele annab kahtluse just ALS-le näiteks see, kui inimene kirjeldab lihaste jõuetust teatud liigutuste sooritamisel. Oluline on ka see, et tundlikkus – külm,kuum, puudutus – pole häiritud kuid lihasjõud langeb.

Peamiseks uuringuks on elektroneuromüograafia – uuring, mis teeb kindlaks kas ja kuidas närvierutus lihasele üle kantakse.

Ravi:stephen-hawking-quote

Otsene ravi kahjuks puudub. Peamine eesmärk on hetkel tagada nii kõrge elukvalitet kui võimalik. Üheks ravimiks on Baclofen, mis vähendab lihaste jäikust ja krampe ning seeläbi leevendab veidi liigutuste sooritamise raskust. Kuna haigus on kiireloomuline on siinkohal olulised ka antidepressandid.

Siiski ei tasu meelt heita – teha saab nii mõndagi just elukvaliteedi parendamise osas. Praegusel ajal on olemas mitmeid abistavaid vahendeid, mis aitavad näiteks rõivastumisel ja söömisel. Ravimite abil saab leevendada krampe ja kontrollida süljevoolu. Samuti on olemas mitmed elektroonilised vahendid, mis aitavad suhelda.

Nagu Stephen Hawking on ütelnud: “Ükskõik kui raske su elu ka ei tundu, alati on olemas midagi, mida sa saad teha ja selles tegevuses õnnestuda”

http://static.inimene.ee/index.php?disease=a&sisu=disease&did=449

Meie keha on imeline ja tihtipeale ei väärtusta me teda piisavalt. Alles siis kui mõni raske haigus või õnnetus on meilt võtnud midagi, hakkame enam väärtustama oma organismi võimet teha tööd. Seega hoidkem oma vaimu ja füüsist – ka kõige väiksem trauma vajab tähelepanu ning tervislik, mitmekülgne toitumine ja hea tuju aitavad palju kaasa.

Olge terved!

Kelli Palmiste
Eviva OÜ