Kubitaal kanali sündroom

Kubitaal kanali sündroom on konditsioon, mis sisaldab endas survet või ka ulnaar närvi venitust. See võib tekitada erinevaid tundeid nagu tundetust või sipelgatunnet neljandas ning väikses sõrmes, valu küünarvarres ja/või nõrkust käes .

Anatoomiacolor-print

Ulnaarnärv jookseb piki küünarluud randmeni välja ning annab tööd meie väiksele ning neljandale sõrmele ehk siis labakäe välisküljele.

Põhjustajad:

  • Närvi ümber asetseb küll pehmendus, kuid otsene surve (ka käele toetumine) võib närvile mõjuda piisavalt, et käsivars ja labakäsi – eriti siis väike sõrm ja neljas sõrm – „ jäävad magama „
  • Kui küünarnukk on pikalt väänatud asendis, võib see närvi venitada küünarnuki taha. Selline asi võib juhtuda ka magades
  • Vahel ei püsi ulnaarnärv omal kohal ning hüppab edasi ja tagasi ümber küünarluu ümmarguse otsa, kui küünarnukki liigutada. Kui selline hüplemine on pidev ärritab see närvi. Vahel pakseneb ka närvi ümber asetsev pehmekude, või tekib ka „ekstra“ lihas, mis kõik takistab närvi tavapärast funktsioneerimist.

Märgid ja sümptomid:

Kubitaalkanali sündroom võib tekitada

  • Valu
  • Tundlikkuse kadu
  • Nõrkust
  • Surinat ja torkimist

Sellised sümptomid kimbutavad tavaliselt siis kui küünarnukk on pikka aega väänatud asendis – näiteks kui hoiad telefoni pikka aega või kui jääd käe peale magama. Mõned inimesed tunnevad ka ennast kohmakana.

Diagnoos:

Enamasti saab asjale jälile lihtsate küsimustega sümptomite kohta ning lihtsaid teste tehes. Võimalik ka, et testitakse diabeeti ning kilpnääret. Vahel uuritakse ka elektromagnetograafiaga, et näha kui palju on lihased ja närvid kahjustunud. Vahel testitakse sellega ka kaelanärve, millede pitsumise puhul võite kogeda samasuguseid sümptomeid.

Ravi:ΩΛΕΝΙΑ ΝΕΥΡΙΤΙΔΑ 6

Esmane ravi on selliste liigutuste ja sundasendite vältimine, mis probleemi põhjustavad. Näiteks magades soovitatakse siduda rätik või padi ümber käe, et küünarnukk ei painduks. Ka küünarnukile toetumise vältimine. Terapeut saab siinkohal aidata, leides erinevaid võimalusi, mis väldivad närvile tekkivat survet.

Vahel on ka vajalik kirurgiline sekkumine. See võib sisaldada endas närvi vabastamist, närvi liigutamist küünarnuki ette ja/või mingi osa luu eemaldamist.

Teraapia on samuti vajalik nii pärast operatsiooni kui ka muidu. Pärast oppi võib tundetus ja surin kaduda kiiresti või aeglaselt – võib minna ka kuid, et täielikult taastuda. Ka võib olla, et kubitaalsündroom ei kao ka pärast kirurgilist sekkumist, seda siis kui sümptomid on tõsised ning kaugele arenenud.

http://www.assh.org/handcare/hand-arm-conditions/cubital-tunnel

Ennetus on parim ravi ja nagu ka karpaalkanali sündroomi puhul, on ka siin suur osa teil endeil. Õigel ajal valule ja sümptomitele tähelepanu pööramisel on võimalik väga palju ära teha ning hilisemat pikka ja valulikumat ravi perioodi vältida.

Ka massaaž ja kinesioloogiline teipimine suudavad aidata – igasugune liigutamine on siinkohal hea

Päikest ning positiivsust!

Kelli Koppelmann
Eviva OÜ