Lihasjõud

Olen kirjutanud lihastest ja sellest, milline on erinevate lihasosade funktsioon ja ehitus. Nüüd jäi mulle silma küll ehk esialgu tundub sarnase sisuga artikkel, kuid siiski erinev – sellest kuidas lihased töötavad ning kuidas nad vastavad  treeningule.

Lihas kontraktsioon ei ole lihtsal füüsiline tugevus . See ei ole lihtsalt mass, mis lubab kulturistidel ja raskuste tõstjatel sooritada Herkulessile sobivaid jõu ja ilu numbreid. Lihaskontraktsioon ja jõud üleüldiselt, on palju enamat kui lihtsalt suurus, sisaldades  endas ka vastust vastupanu treeningule.

Anatoomia ja psühholoogia

On olemas kolme tüüpi lihaseid:

  • Skelettlihased (tahtele alluvad lihased, mis liigutavad näiteks käsi ja jalgu)
  • Silelihased (tahtele allumatud lihased, mis asetsevad meie organite ümber)
  • Kardiaallihas (südamelihas)

Artikkel kirjeldab skelettlihaste tööd.

Nagu öeldud on tegemist tahtele alluva lihasega, mis aitab meie kehal liikuda. Lihas kinnitub mõlmal poolel liiggest ja kui lihas kontrahheerub või lüheneb, liigub ka liiges. Näiteks  ületab biitseps meie küünarnuki esiosa. Kui sa teed biitsepsi tõsteid hantliga, siis lihas kontrahheerub, küünarnukk lõdvestub ja raskus ongi tõstetud.

Siinkohal teevad tööd enamasti kahed vastand lihased – kui üks kontrahheerub siis teine lõdvestub ja vastupidi, et liigutused saaksid toimida.

Kontrahheerumise tüübid:Allalaaditud fail

Kontsentrilised ja eksentrilised kontraktsioonid on kaks tüüpi, mida kasutad alati, kui tõstad raskuseid.

Kontsentriline kontraktsioon toimub, kui lihas lüheneb ja eksentriline kui lihas lüheneb ja pikeneb sama aegselt.  Segane ? Katsun seletada.

Kujuta ette harjutust, kus tõmbad blokil raskust ülalt alla. See kasutab erinevaid lihaseid nagu biitseps, selja lailihas, tagumine deltalihas ja romblihas. Kõik need lihased seljal ja kätel kontrahheeruvad ja lühenevad, liigutades õlgu ja käsi. Need on kontsentrilised kontraktsioonid.

Et blokk tagastada ning langetada raskusi peavad kõik need lihased pikenema ja lubama kangil minna tagasi Lat-Pull-Downstardipositsiooni. Sa ei lase lihtsalt lahti ning ei lase raskustel lihtsalt alla prantsatada, vaid sa lased kangil naasta aeglaselt lastes lihastel teha kahte asja – kontrahheruda ja pikeneda. See on eksentriline kontraheerumine, kus toimub nii lühenemine kui ka pinges olek, mida seostatakse pikenemisega,  lihases samal ajal.

Eksentriline kontrahheerumine võib tekitada enam jõudu ja tugevust kui kontsentriline kontraktsioon. Eksentriline võib ka teha su lihased märksa enam tundlikuks. Arvatavasti kuna arendatakse suuremat jõudu ja lihases toimub samaaegne pikenemine ja lühenemine.  Seetõttu onka näiteks allamäge või trepist alla minek raskem ,kuna lihastele toimib eksentriline stress.

Skelettlihaskonna töö

Skelettlihased on tahtele alluvad lihased, mida kontrollib aju ja somaatiline närvisüsteem. Närvikiud ajust liiguvad mööda lülisammast alla ning jagunevad eri osadeks, vastavalt keha piirkonnale.

Liigutus vajab kogu süsteemi toimumist

  • Kui sa mõtled liikumisele, siis sinu aju otsustab, millised lihased on olulised vastava liigutuse toimimiseks .
  • Elektrilised impulsid saadetakse mööda lülisammast ja närve vastavate lihasteni.
  • Piisav kogus neurotransmitterreid on vajalik, et see stimuleeriks lihast kontrahheeruma
  • Kui liigutus on alanud, on olemas tagasiside mehhanismid, mis lubavad ajul liigutust jälgida.

Mis toob meid jõuni

Jõud on nii massi funktsioon kui ka lihaskiudude neuroloogiline muster. Me kõik teame inimesi, kel oei ole suurt massi aga on suur jõud. Kuigi on olemas seos massi ja jõu vahel, tuleb jõud ka närvisüsteemis olevaist värvatud mustritest, mis suudavad ühenduda lihaskiududega. Niiet inimesed, kes suudavad värvata enam kiude näiteks 50 000 on suurem jõud kui  inimestel, kes suudavad värvata 25 000 kiudu.  See on põhjus, miks inimesed, kes alustavad uue treening programmiga suudavad jõudu tekitada juurde, kuigi mass pole kasvanud.  Ehkt rutiinne raskuste tõstmine tekitab juurde mustreid aju, närvide, neuromuskulaarsete liitekohtade ning lihaskiudude vahel. Niiet igakord kui keegi tõstab raskusi märgib ta maha uue neuromuskulaarse mustri saades tugevamaks.

Vanus ja treeningEviva - vanus ja treening

Kuigi vanusega motoorsed neuronid lihastes ja närvisüsteemis surevad ja ei teki uuesti, mis viib jõu kadumiseni, siis treening saab seda protsessi ümber pöörata.

Raskuste tõstmine ning vastupanu treenning on effektiivne igas vanuses ja on sulle eluliselt kasulik. Ei ole oluline kui vana te olete või istuva tööviisiga te olete, kõigil on olemas raskuste
tõstmiseks vajalik aparatuur. Lihaseid ehitav treening on kasulik esimesest korrast peale, kuid selle juures püsimine ei tõsta ainult teie jõunäitajaid vaid ka elukvaliteeti.

http://bit.ly/1Fc01bM

Nauditavat treeningut!

Kelli Koppelmann
Eviva OÜ