Registreeri massaaž‎ile

Liitu Uudiskirjaga

Lülisamba kanali ahenemine

Seljavaludel võib olla väga palju põhjuseid – alates ülepingutamisest ja lihaskrampidest kuni lülisamba diskide väljasopistumise ja traumadeni välja. Mis on aga lülisamba stenoos ?

Spinaal stenoos tähendab lülisamba kanalite ahenemist, mis viib selleni, et lülisambal ning/või närvidele asetub Stenosislisasurve. Enamasti tähendab see ahenemine ühte või enam kui kolme lülisamba osa: 1) närvi kanalit, kus närvid ja seljaüdi asetsevad, 2) lülisambast väljuvate närvide baas kanaleid, või 3) lülide vahelise ala ahenemist, kust närvid väljuvad ülejäänud keha osade juurde. Selline ahenemine võib olla nii suur kui ka väike. Alaselja osas oleva ahenemise tagajärjel võib  olla ka tunda valu või tundedust jalgades. Ülemisel osal lülisambast ehk kaela osas võivad sarnased sümptomid välja lüüa õlgades, kui ka jalgades – olenevalt ahenemise iseloomust.

Kes on riskirühmas?

Enamasti on see tavalisem meestel, kes on üle 50. Kuid see võib ka ilmneda noorematel, kes on juba sündinud kitsama lülisamba kanalitega või kel on olnud lülisamba trauma.

Mis spinaal stenoosi tekitab?

Normaalne lülisamba kanal jätab piisavalt ruumi kõigele vajalikule. Kanal võib aga kitseneda kui see on päritud või omandatud trauma või mõne haiguse tagajärjel. Nagu öeldud siis osad inimesd pärivad ahta kanali või on neil skolioos, mis survestab närve ja pehmet kudet, mis omakorda survestab või venitab ligamente.

Päritud konditsiooni puhul – akondroplaasia ehk kõhre vaegmoodustumine – on defektse luu moodustise tulemuseks ebanormaalselt lühike ja paks selgroolüli, mis vähendab lülisamba kanali diameetrit.

Degeneratiivsed konditsioonidspinal-stenosis-texas

Lülisamba kanalite ahenemine tekib enamasti järk-järgulise degeneratiivse vananemise protsessi tulemusena. Nii struktuursed muutused kui ka põletik võivad selle protsessi käivitada. Kui inimene vananeb, võivad lülisamba sidemed pakseneda ja lubjastuda. Ka luud ja liigesed võivad suureneda.

Kui ühe selgroolüli tervis halveneb tekitab see enamasti lisastressi ka teistele lülisamba osadele. Näiteks võib väljasopistunud disk asetada survet seljaüdile või närvijuurtele. Kui üks segment lülisambast muutub liiga liikuvaks muutuvad vastavalt mõned lüliosad paksemaks, et stabiliseerida liikuvat osa ja nii tekivad luukannused. See aga vähendab ruumi närvidele, mis väljuvad lülisambast.

Spondülolistees, kus üks lüli nihkub teise suhtes ette või taha; osteoartriit ja reumatoidartriit on kõik sellised konditsioonid, mis võivad lülisamba stenoosi tekitada.

Mis võivad veel lülisamba kanalit ahendada

 • Traumad
 • Lülisambal tekiinud kasvajad
 • Paget luuhaigus – krooniline häire, mis enamasti viib suurenenud ja ebanormaalsete luudeni.
 • Luude hõrenemine ehk osteogenees

Sümptomid

Ahmine võib toimida ka nii, et ei teki mingeid sümptomeid, kuid kui kitsenenud kohad survestavad luuüdi või närve vüib esineda aeglane sümptomite väljendumine.

Kael ja selg võivad kuid ei pruugi valutada, tihemini tuntakse

 • Tundetust
 • Nõrkust
 • Krampe
 • Üldist valu kätes või jalgades
 • Kui surve on närvijuurel võib olla tunda ka kiirguvat valu

Kui te istute või venitate peaksid sümptomid järgi andma.

Raskematel juhtudel võib probleeme olla ka põiega.

Mõningad mitekirurgilised ravivõimalusedbackpain-investigation

 • Mittesteroided põletikuvastased ravimid nagu aspiriin, ibuprofeen või muud sarnast, mis alandab põletikku ja leevendab valu
 • Ka teatud süste, mis vähendavad samuti põletikku ja ravivad akuutset valu, mis kiirgab puusa või jalga
 • Anesteesia süstid, ehk närviblokk süstid, et mõneks ajaks alandada valu
 • Piiratud trenn (oleneb milline närv on kaasatud)
 • Kindlad harjutused ja/või teraapia, et hoida lülisammas liikumises, tugevdada kõhu ja seljalihaseid, tõsta vastupanuvõimet, kõik aitavad lülisamba tugevdamisele kaasa. Võidakse soovitada ka näiteks jalgrattasõitu või ujumist
 • Lülisamba tugi või korsett, et anda mõningast tuge ja aidata hoida patsiendil liikumist. Seda kasutatakse enamasti vanemate inimeste või nende puhul, kel on väga nõrgad kõhulihased.
 • Veel on alternatiiviks kiropraktika
 • Ja akupunktuur

Kirurgia

Kuigi nii mõnelgi juhul ei aita ülalsoovitatud võimalused lõpmatuseni, suudavad nad üsna pikalt probleemi leevendada ja edasi lükata operatsiooni vajadust.

Kui aga asi peaks olema juba nii kaugel, et käimine ja põieprobleemid on rasked saadetakse teid üsna kiiresti kirurgilauale.

Selle eesmärgiks on vähendada survet ning taastada ja hoida lülisamba joont ning tugevust.

Enam infot siit: http://www.niams.nih.gov/Health_Info/Spinal_Stenosis/

Kui te ei ole kindel, miks teie selg valutab ja ülaltoodud sümptomid avalduvad, pöörduge kindlasti arsti juurde, sest valuga elada ei ole mõtet. Ka ei anna ainult ravimite peal elamine midagi juurde. On väga hea, kui teie probleem ei ole jõudnud süveneda ja te saate enda aitamiseks väga palju harjutustega ära teha – sellest on suur abi ja nii mõnelgi juhul ei ole operatsiooni vajagi.

Tervet lülisammast!

Kelli Koppelmann
Eviva OÜ