Pärnu mnt 317, 0 korrus. Kokkuleppel vahemikus E;T;N 17.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Nihestus ja ülepingest tulenev vigastus

Nihestused, nikastused ning igasugused vigastused ontüüpilised traumad, mis kaasnevad spordiga. Mis on nende vahe ja füsioloogia?  Ameerika Ortopeedilise AkadeemiaKirurgid on välja toonud mõningaid fakte nihestuse ning vigastuse kohta (allikas http://on.fb.me/1sJTbAD)

 Mis on nihestus?

Nihestus on venitus ja/või rebend ligamendil, mis on omaolemuselt kiuline vöötside, mis ühendab omavahel ühte luuotsa teisega.Need sidemed stabiliseerivad ja toetavad keha liigeseid, näiteks ühendavad põlvesidemed jala ülemist ning alumist osa,lubades inimesel kõndida ning joosta.

 Mis on ülepingest tulenev vigastus?

Ülepingest tulenev vigastus on lihase ja/või kõõluse trauma.Kõõlused on oma olemuselt nagu koe kiulised nöörid, mis ühendavad lihaseid luudega.

Mis põhjustab nihestusi ja vigastusi?

ankle-sprain

Nihestus on tingitud otsesest või kaudsest (kukkumine,löök kehasse jms) traumast, mis tõukab liigese oma asendist välja, lisaks teda ülevenitades ja hullematel juhtudel rebestades toetavaid sidemeid. Tüüpiliselt juhtub selline asi, kui näiteks inimene maandub oma väljasirutatud käele;hüppab ja maandub jala küljele; või jookseb ebatasasel pinnal.

Kroonilised vigastused tulenevad lihaste ning kõõluste liigtarvitamise tagajärjel (pikendatud, korduv liigutus). Ebapiisav puhkus intensiivse treeningu ajal soodustab vigastuse tekkimist – valmistab niiöelda ette hea pinnase.  Äkilised vigastused on põhjustatud otsesest löögist, ülevenitamisest või üleliigsest lihase kokkutõmbumisest.

 Nihestuse tundemärgid:

Kuigi nihestuse tugevuse astmed (kerge, keskmine, tõsine)erinevad on kõigil kolmel  ühised tundemärgid– valu, paistetus ning põletik. Enamasti on liigeses tunda rebenemist või kerget raksu. Tõsine nihestus toob vigastuse tekke hetkel endaga kaasa piinavat valu, kui sidemed rebenevad täielikult või eralduvad luust. Selline erladumine tähendab liigese funktsiooni kadumist. Keskmine nihestus rebib sidet osaliselt,tuues endaga kaasa ebastabiilsust ning paistetust. Kerge nihestuse puhul on side kergelt venitatud, kuid ei too endaga kaasa liigese vabanemist.

 Ülepinges lihasest tuleneva vigastuse tundemärgid:

Tüüpilised märgid on valu, lihasspasmid, lihasnõrkus,paistetus, põletik ning krambid. Tõsise vigastuse puhul on lihas ja/või kõõlus osaliselt või täielikult rebenenud, mis sandistab inimese. Keskmise vigastuse puhul on mõningane lihaste funktsioon kadunud, sellisel juhul on lihas/kõõlus ülevenituses ning kergelt rebenenud. Kerge vigastuse puhul on lihas/kõõlus vähesel määral venitatud või rebestatud.

 Kuidas nihestusi ning vigastusi ravida?

Kinesioloogiline teipimine, puhkus, jää, kompressid ja jäseme kõrgemale asetamine aitavad enamasti kahjusid minimeerida. Ka kergete juhtude puhul, peaks konsulteerima arstiga ning laskma endale määrata raviplaani. Raskemad juhud võivad vajada kirurgilist abi või liikumispiirangut/lahast, millele järgneb pikaajaline taastusravi.

Kui õnnetus on juhtunud ei ole teha muud kui ennast ravida ning puhkust anda, kui ennetamiseks saab üsna palju ära teha. Soojendus, venitamine, massaaž ning piisav puhkuse ja trenni suhe on võtmed tervema keha juurde.

Hoolige enda ja oma lähedaste tervisest!

Kelli Palmiste
Eviva OÜ