Pärnu mnt 317, 0 korrus. Kokkuleppel vahemikus E;T;N 17.15 - 20.00; K 9.00 - 13.00

Välja väänatud pahkluu

Välja väänatud pahkluu on väga tavaline trauma. Ümmarguselt 25 000 inimest kogevad seda iga päev. Pahkluu võivad välja väänata nii sportlased kui mittesportlased, lapsed ja täiskasvanud. See võib juhtuda, kui teed sporti ja võtad osa füüsilisest tegevusest. See võib ka juhtuda, kui astuda ebatasasele pinnale või astuda lihtsalt vale nurga all.

Kuidas see juhtub?

Oma olemuselt hoiavad hüppeliigest ja tema luid paigal sidemed. Need kaitsevad hüppeliigest ebanormaalsete liigutuste eest – eriti väänamise, pööramiste ning külgõõtsumiste eest. Sidemed on oma struktuurilt elastsed ja tavaliselt venivad sidemed kuni teatud piirini ja liiguvad siis oma normaalsesse asendisse tagasi. Kui aga sidemed on sunnitud venima üle normaalse raadiuse – liiga suur jõud edastub maandumisel – jalg väändub, rullub või pöördub üle oma tavalise liigutuse, tekibki nihestus. Eriti tõsine, tugev nihestus põhjustab rebendeid elastsel sidemel.
Maandumise jõu suurus määrab nihestuse klassi.
  • I aste:   Kerge venitus ning mõningane kahju sidemete kiududele.
  • II aste:  Osaline sideme rebend. Kui pahkluu liigendit uuritakse ja liigutatakse teatud viisil, ilmneb ebanormaalne lõtvus liigendis.
  • III aste: Täielik sideme rebend. Kui läbivaatusel tõmmata või lükata hüppeliigest teatud liigutusel, ilmneb suur ebastabiilsus.
Sümptomid:
Valu suurus oleneb venituse ning rebendi suurusest sidemel. Üsna kiiresti tekib paistetus. Ebastabiilsus esineb, kui on tegemist täieliku sideme rebendi või täieliku pahkluu nihestusega.

Ravi: 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKõndimine on raskendatud valu ning paistetuse tõttu. Enamasti võtab suurema paistetuse ning valu kadumine kaks, kolm päeva. Kuldreegeliks siis külmaravi nendel esimestel päevadel – hoida külma peal 15-20 minutit, hoida sama kaua ilma külmata ning siis korrata seda tunni jooksul kolm kuni neli korda. Samuti tasub jalale anda võimalikult palju puhkust ning hoida jalga üleval.

Enamus väljaväändumisi vajavad täielikuks paranemiseks neli kuni kuus nädalat. Hea on ka esimeste päevade möödudes hakata jalga liigutama, et vältida hilisemat kangust.

Nüüd on ka paranemise kiirendamiseks hea võimalus kasutada kinesioloogilist teipi – see alandab paistetust, valu ning toetab jala loomulikku liigutusraadiust. Kui teibi saab peale koheselt peale traumat on ka paranemine mitu korda kiirem ning taastumine valutum. Massaažis käies saab paistetuse alandamiseks teha lümfimassaaži, mis on oma olemuselt õrn ning ei tee liiga.
https://www.facebook.com/pages/Anatomy-In-Motion/147107135344108

Mis juhtub kui väljaväänamist ei ravita, ei anta puhkust?

Tihtipeale on kiire ning ei saa endale lubada paari päeva puhkust – mis seal ikka, saab ju hakkama. Probleem on selles, et väljaväänatud jalg ei saa korralikult taastuda ning valu ja paistetus ei pruugi kaduda nädalaid. Jalg saab ju pidevalt koormust nii kõndides kui seistes.
Lisaks ebamugavustundele muutub ka väljaväänatud pahkluu krooniliseks tujurikkujaks – jalg on ebakindel ning teatud asendis alati valus. Seepärast tasub võtta kaks päeva puhkust, et vältida hiljem nädalaid ebamugavustunnet ning kirurgilist sekkumist, mis omakorda vajab taastumiseks nädalaid.

Hoolige enda ja oma lähedaste tervisest!

Kelli Palmiste
Eviva OÜ