Võpatused unes

Kindlasti olete kogenud tunnet, kui hakkate magama jääma siis äkki keha või jäse võpatab ning ajab vahel isegi teid või teie kaasat ülesse ? Miks see juhtub, kas elus on liialt stressi, on sul mineraalide või vitamiinide puudus?

Mis tegelikult toimub on see, et me kogeme väga tavalist unesegajat ehk unevõpatust. Miks nad tekivad ei ole 100 % kindel, kuid on erinevaid arvamusi ja teooriaid. Näiteks, kui uni hakkab just üle võtma nii sinu keha kui aju, siis sinu veel ärkvelolev osa muutub äkitselt uuesti aktiivseks, tehes seda vahel ootamatult – võpatuste näol.

Mida me teame uneaegsetest võpatustest?1355584.large

Selliseid võpatusi teatakse tahtmatute lihastõmbluste all – ka luksumine langeb siia kategooriasse.

  • Üks teooriatest väidab, et tegu on une-ärkveloleku nö maadlusega sinu ajus. Psühholoog Tom Stafford, kes on vastavat olukorda uurinud, kirjutab järgmist: „Kui uneparalüüs hakkab üle võtma, süttib kehas äkki päevast ülejäänud energia, mis paiskub siis välja pealtnäha juhuslike liigutustena. Uneaegsed võpatused on kui viimane hingetõmme normaalsele päevasele motoorika kontrollile.“

http://read.bi/1X86FrP

  • Veel arvatakse, et sellised lihasspasmid võivad tekkida spontaanselt või võivad olla ka tingitud/ärgitatud häältest, valgusest või mõnest teisest välisest stimulatsioonist. Mõned inimesed väidavad, et sellised võpatused kaasnevad hallutsinatsioonide, une, kukkumistunde, ereda valguse või  kõva lärmi peale peas.
  • Mõningad teadurid usuvad et teatud faktorid nagu stress, ärevus, väsimus, kofeiin ja unepuudus võivad võpatuste toimumise tihedust või tõsidust mõjutada, kuid lõplikku uurimust pole suudetud teha, kuna subjekte pole piisavalt.
  • Üks populaarne idee on veel ka see, et meie evolutsionäärne protsess on nende võpatuste taga. Ehk siis need spasmid on meis sügaval olevate primaatide refleksidest tingitud – aju tõlgendab vääralt lõdvestumist, arvates, et lihaste lõtvumine tähendab primaadi puult alla kukkumist ning seetõttu põhjustab lihaste kiire reaktsiooni. =)

http://bit.ly/1KbCoPN

On ka tõsisemaid konditsioone miks me unes võpatame nagu rahutute jalgade sündroom (https://www.eviva.ee/rahutute-jalgade-sundroom/); uneapnea;  perioodiline jäsemete liikumis häire; 13778825-Monkey-cartoon-hanging--Stock-Vector-jungle
REM unehäire või unekrambid. Need on aga sündroomid, mis kestavad enamasti kauem kui sekundi ja sarnaseid lihasprobleeme on ka ärkveloleku ajal – va uneapnea.

Niivõi teisiti ei ole veel päris selge, miks need võpatused toimuvad, kuid kartma neid ei pea. Juhul kui tundub, et need tekivad liialt tihti võite proovida vähem kohvi ja raskesti seeditavad toitu tarbida ning ehk ka vähem/rohkem trenni teha, vastavalt igapäeva rutiinile. Kui ikkagi probleem ei kao ning ka muidu on tervisehäired tasuks pöörduda arsti poole, kontrollimaks ehk on spasmide põhjustajaks mõni tõsisem konditsioon.

Magusat und!

Kelli Koppelmann
Eviva OÜ